Misaki Amano appears in Kimi to Tsunagaru Koi Flag as one of the main characters with very long red hair and green eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 98357 |
|---|---|
| Name | Misaki Amano |
| Other Names | 天野 美咲 |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Kimi to Tsunagaru Koi Flag |
| Media Type | h-game |
| Voiced By | Kanae Iwasaki, 岩崎可苗, いわさき か なえ |
| Tags | school uniform |
| Personality | |
| Birthday | March 21 |
| Sign | Aries ♈ |
| Height | 161cm |
| Bust | 90cm |
| Waist | 57cm |
| Hip | 88cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Misaki Amano
Profile
Misaki Amano is a character from Kimi to Tsunagaru Koi Flag.
They have been indexed as Female Teen with Green eyes and Red hair that is To Waist length.
Profile
【Childhood friend miko who gently wraps her arms around you】The daughter of a Shinto shrine in the protagonist's neighborhood, and a childhood friend.
She is kind, dependable, and quite friendly, and yet she also has a lot of sex appeal in her chest area.
Her grades aren't bad, she can handle housework no problem, and she helps out with the events at her family's shrine, the complete package.
However, the only thing she's not good at is sports.
She has known the protagonist since birth.
They were very close when they were children, but recently they have grown apart slightly.
She herself wishes they could be a little closer like they used to be.
Then one day, she finds out about the protagonist and Kikyou, and suddenly she and the protagonist become closer.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Green | |
| Hair Color | Red | |
| Hair Length | To Waist | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
Quotes | View All
“ Jeez, I'm keeping an eye on you, you know...... Pervert...... ”
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| UPALL joined |
| IDK_ joined |
Luna_Bakugo faved Boku no Hero Academia: Final Season
|
| Luna_Bakugo joined |
| MrOtaku26 joined |

Facebook 
Kimi to Tsunagaru Koi Flag
Luna_Bakugo faved