Chika Takami is a character from Love Live! Sunshine!! featuring 齐肩 橙色 hair and 红色 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 76191 |
|---|---|
| Name | Chika Takami |
| Other Names | 高海 千歌, Katy |
| Role | Protagonist |
| Primary Assignment | Love Live! Sunshine!! |
| Media Type | 动画 |
| Voiced By | Anju Inami, 伊波杏樹, いなみ あんじゅ |
| Voiced By | Ana Elena Bittencourt, , |
| Tags | idol, ahoge, hair ribbons, flower, bracelet, bow, braid |
| Personality | |
| Birthday | August 1 |
| Sign | Leo ♌ |
| Height | 157cm |
| Bust | 82cm |
| Waist | 59cm |
| Hip | 83cm |
| Blood Type | B |
Menu
|
|
| Day | |
32 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
3 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
4 Character of the Month nominations |
|
Chika Takami
Profile
Chika Takami is a character from Love Live! Sunshine!!.
They have been indexed as 女性 青少年 with 红色 eyes and 橙色 hair that is 齐肩 length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性别 | 女性 | |
| 眼睛的颜色 | 红色 | |
| 头发颜色 | 橙色 | |
| 头发长度 | 齐肩 | |
| Apparent Age | 青少年 | |
| 猫耳 | No |
Relations | Relations Graph
Owner of Shiitake
Daughter of Chika Takami's Mother
Younger Sister of Mito Takami
Appears as | Edit Assignments
Love Live! (Series) (2010)
Love Live! School Idol Festival (2013)
Granblue Fantasy (2014)
Love Live! Sunshine!! (2016)
Love Live! Sunshine!! 2nd Season (2017)
Love Live! School Idol Festival ALL STARS (2019)
Yohane of the Parhelion -SUNSHINE in the MIRROR (2023)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
28
10
1
1
Facebook 