|
☰ Links
|
|
| ID | 76194 |
|---|---|
| Name | Dia Kurosawa |
| Other Names | 黒澤 ダイヤ |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Love Live! Sunshine!! |
| Media Type | 动画 |
| Voiced By | Arisa Komiya, 小宮有紗, こみや ありさ |
| Voiced By | Natali Pazete, , |
| Tags | bracelet, tie, hairclip, blunt bangs, flower, idol, mole |
| Personality | |
| Birthday | January 1 |
| Sign | Capricorn ♑ |
| Height | 162cm |
| Bust | 80cm |
| Waist | 57cm |
| Hip | 80cm |
| Blood Type | A |
Menu
|
|
| Day | |
9 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
15 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
6 Character of the Month nominations |
|
Dia Kurosawa
Profile
Anime girl Dia Kurosawa is a character from Love Live! Sunshine!!.
They have been indexed as 女性 青少年 with 蓝色 eyes and 棕色 hair that is 齐腰 length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性别 | 女性 | |
| 眼睛的颜色 | 蓝色 | |
| 头发颜色 | 棕色 | |
| 头发长度 | 齐腰 | |
| Apparent Age | 青少年 | |
| 猫耳 | No |
Relations | Relations Graph
Older Sister of Ruby Kurosawa
Appears as | Edit Assignments
Love Live! (Series) (2010)
Love Live! School Idol Festival (2013)
Granblue Fantasy (2014)
Love Live! Sunshine!! (2016)
Love Live! Sunshine!! 2nd Season (2017)
Love Live! School Idol Festival ALL STARS (2019)
Yohane of the Parhelion -SUNSHINE in the MIRROR (2023)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
21
5 
Facebook 