☰ Links
| Logs
|
|
| ID | 277 |
|---|---|
| Name | Otome Asakura |
| Other Names | 朝倉音姫, あさくらおとめ |
| Role | Hauptcharakter |
| Primary Assignment | D.C. II ~Da Capo II~ |
| Medientyp | anime |
| Gesprochen von | Ayahi Takagaki, 高垣彩陽, たかがき あやひ |
| Tags | twin, plaid, boots, ribbon, ahoge, hair intakes, bow, hair ribbon, armband |
| Persönlichkeit | |
| Height | 158cm |
| Weight | 43kg |
| Bust | 73cm |
| Waist | 53cm |
| Hip | 82cm |
| Birthday | June 17 |
| Sign | Gemini ♊ |
| Role | Student council president |
| Blood Type | O |
Menü
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
1 Character of the Month nominations |
|
Otome Asakura
Profil
Anime girl Otome Asakura is a character from D.C. II ~Da Capo II~.
They have been indexed as Weiblich Teen with Blau eyes and Braun hair that is Zur Taille length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Geschlecht | Weiblich | |
| Augenfarbe | Blau | |
| Haarfarbe | Braun | |
| Haarlänge | Zur Taille | |
| Scheinbares Alter | Teen | |
| Tierohren | Nein |
Beziehungen | Relations Graph
Twin Sister of Yume Asakura
Daughter of Yuki Asakura
Granddaughter of Nemu Asakura
Appears as | Edit Assignments
D.C. Da Capo (Series) (2002)
D.C. II ~Da Capo II~ (2006)
Circus Disk - Christmas Days - (2006)
D.C. II ~Da Capo II~ (2007)
D.C.P.K. ~Da CaPoker~ (2008)
D.C. II Da Capo II: Second Season (2008)
D.C.II P.S. ~Da Capo II~ Plus Situation (2008)
D.C. II ~Da Capo II~ To You (2009)
D.C.I&II PSP ~Da Capo I&II Plus Communication Portable~ (2010)
A.G.II.D.C. ~RPG Gakuen 2.0 Circus Shijou Saidai no Kiki!?~ (2011)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Bilder
Kommentar
Similar Characters
Also from D.C. II ~Da Capo II~
Capture Game | What is this? | Hints
Waifu and Imouto systems have now merged into something new, the Family Tree! Explore 19 relationship options, and maintain happiness with your family by chatting with them.
Stammbaum
Most liked six word reviews
Tribute
Kawaii or NOT?!
| Tarnhauser joined |
| Buff joined |
| scijvmas joined |
| FR0STY joined |
nath256 rated Naruto Shippuden ★★★★
|

Facebook 

nath256 rated