One of the notable characters from D.C. II ~Da Capo II~, Maika Mizukoshi is recognized for schulterlang blau / grün hair and grün eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 284 |
|---|---|
| Name | Maika Mizukoshi |
| Other Names | 水越舞佳(みずこしまいか) |
| Role | Nebenfigur |
| Primary Assignment | D.C. II ~Da Capo II~ |
| Medientyp | anime |
| Gesprochen von | Yuu Asakawa, 浅川悠, あさかわ ゆう |
| Tags | teacher, tie, ahoge, tights, labcoat, mole, glasses, pumps |
| Persönlichkeit | |
| Height | 165cm |
| Weight | 55kg |
| Bust | 83cm |
| Waist | 54cm |
| Hip | 83cm |
| Birthday | October 29 |
| Sign | Scorpio ♏ |
| Blood Type | A |
Menü
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Maika Mizukoshi
Profil
Maika Mizukoshi is a character from D.C. II ~Da Capo II~.
They have been indexed as Weiblich Erwachsen with Grün eyes and Blau / Grün hair that is Schulterlang length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Geschlecht | Weiblich | |
| Augenfarbe | Grün | |
| Haarfarbe | Blau / Grün | |
| Haarlänge | Schulterlang | |
| Scheinbares Alter | Erwachsen | |
| Tierohren | Nein |
Beziehungen
Appears as | Edit Assignments
D.C. Da Capo (Series) (2002)
D.C. II ~Da Capo II~ (2006)
D.C. II ~Da Capo II~ (2007)
D.C. II Da Capo II: Second Season (2008)
D.C.II P.S. ~Da Capo II~ Plus Situation (2008)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Bilder | Add
Kommentar
Similar Characters
Also from D.C. II ~Da Capo II~
Kawaii or NOT?!
| black_silence123 joined |
| LordOfFrenziedFlame joined |

Facebook 