Yume Asakura is a character from D.C. II ~Da Capo II~ featuring schulterlang braun hair and blau / grün eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 278 |
|---|---|
| Name | Yume Asakura |
| Other Names | 朝倉由夢(あさくらゆめ) |
| Role | Hauptcharakter |
| Primary Assignment | D.C. II ~Da Capo II~ |
| Medientyp | anime |
| Gesprochen von | Yui Horie, 堀江由衣, ほりえ ゆい |
| Tags | twin, tsundere, bag, ribbon, school uniform, twintails, hair intakes, hair ribbons, odango |
| Persönlichkeit | |
| Height | 153cm |
| Weight | 38kg |
| Bust | 79cm |
| Waist | 51cm |
| Hip | 80cm |
| Birthday | January 2 |
| Sign | Capricorn ♑ |
| Role | Imouto |
Menü
|
|
| Day | |
4 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
3 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Yume Asakura
Profil
Yume Asakura is a character from D.C. II ~Da Capo II~.
They have been indexed as Weiblich Teen with Blau / Grün eyes and Braun hair that is Schulterlang length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Geschlecht | Weiblich | |
| Augenfarbe | Blau / Grün | |
| Haarfarbe | Braun | |
| Haarlänge | Schulterlang | |
| Scheinbares Alter | Teen | |
| Tierohren | Nein |
Beziehungen | Relations Graph
Twin Sister of Otome Asakura
Daughter of Yuki Asakura
Granddaughter of Nemu Asakura
Appears as | Edit Assignments
D.C. Da Capo (Series) (2002)
D.C. II ~Da Capo II~ (2006)
Circus Disk - Christmas Days - (2006)
D.C. II ~Da Capo II~ (2007)
D.C.P.K. ~Da CaPoker~ (2008)
D.C. II Da Capo II: Second Season (2008)
D.C.II P.S. ~Da Capo II~ Plus Situation (2008)
D.C. II ~Da Capo II~ To You (2009)
D.C.I&II PSP ~Da Capo I&II Plus Communication Portable~ (2010)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.

Facebook 