One of the notable characters from Fate Stay Night, Rider is recognized for 腰まで / 腰より 紫 hair and not visible eyes.
See Other Versions of this Character
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 1016 |
|---|---|
| Name | Rider |
| Other Names | ライダー, Medusa |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Fate Stay Night |
| Media Type | h-game |
| 声優 | Yuu Asakawa, 浅川悠, あさかわ ゆう |
| タグ | facial mark, blindfold, detached sleeves, collar, dress, thigh-high boots, choker |
| Personality | |
| EN Voice Actor | Karen Strassman |
| Bust | 88cm |
| Waist | 56cm |
| Hip | 84cm |
Menu
|
|
| Day | |
5 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
10 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
5 Character of the Month nominations |
|
Rider
プロフィール
Rider is a character from Fate Stay Night.
They have been indexed as 女性 大人 with Not Visible eyes and 紫 hair that is 腰まで / 腰より length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | Not Visible | (ピンク) |
| 毛の色 | 紫 | |
| 毛の長さ | 腰まで / 腰より | |
| 大まかな年齢区分 | 大人 | |
| 獣耳 | No |
Relations | Relations Graph
Servant of Sakura Matou
Younger sister of Stheno
Younger sister of Euryale
Appears as | Edit Assignments
Fate Stay Night (2004)
Fate (Series) (2004)
Fate / stay night (2006)
Fate/tiger colosseum (2007)
Fate/unlimited codes (2008)
Fate/stay Night: Unlimited Blade Works (2010)
Carnival Phantasm (2011)
Fate/stay Night: Unlimited Blade Works (2014)
Fate / Grand Order (2015)
Fate/Extella: The Umbral Star (2016)
Fate/stay night: Heaven's Feel - I. Presage Flower (2017)
Today's Menu for the Emiya Family (2017)
Fate/Extella Link (2018)
Quotes | View all 2 | Add
|
1 likes
You... |
|
0 likes
Won't you call for your Servant? |
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| Nerf joined |
13
41
17
Facebook
Play Voice Sample
