Sekai Saionji is a 主人公 character from School Days known for 胸まで 黒 hair and 灰色 eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 2472 |
|---|---|
| Name | Sekai Saionji |
| Other Names | 西園寺 世界, さいおんじ せかい |
| Role | 主人公 |
| Primary Assignment | School Days |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Shiho Kawaragi, 河原木志穂, かわらぎ しほ |
| タグ | stockings, ribbon, ahoge, school uniform, yandere |
| Personality | |
| Birthday | December 7 |
| Sign | Sagittarius ♐ |
| Star Sign | Sagittarius |
| Height | 155cm |
| Blood Type | B |
| Bust | 84cm |
| Waist | 62cm |
| Hip | 86cm |
Menu
|
|
| Day | |
1 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
8 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
6 Character of the Month nominations |
|
Sekai Saionji
プロフィール
Sekai Saionji is a character from School Days.
They have been indexed as 女性 Teen with 灰色 eyes and 黒 hair that is 胸まで length.
Profile
誠と同じクラス。クラスの中では明るくムードメーカーで、やや小うるさいとも言われている。
泰介が憧れていたように、可愛らしい容姿と明るい性格で、密かにファンは多いが、
なんでもあけすけに言う性格で、告白する男の子たちは皆玉砕している。
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 灰色 | (青) |
| 毛の色 | 黒 | (茶色) |
| 毛の長さ | 胸まで | (肩まで) |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations | Relations Graph
Daughter of Youko Saionji
Appears as | Edit Assignments
School Days (Series) (2005)
School Days (2005)
Summer Days (2006)
School Days (2007)
Cross Days (2010)
Shiny Days (2012)
Quotes | View all 316 | Add
|
4 likes
Ah, jeez! Idiot, idiot! |
|
3 likes
So what will you be having, customer? {‰½‚ɂȂ³‚¢‚Ü‚·‚©A‚¨‹q—l(waitress speech)} |
|
2 likes
That's fun! |
|
2 likes
Well, try your best~ |
|
2 likes
I like it! |
|
2 likes
Since I peeked at your cellphone. |
|
2 likes
I was investigating earlier. |
|
2 likes
Hey, how about I support you? |
|
1 likes
Hey~! What are you looking at? |
71
2
Facebook
Play Voice Sample
