One of the notable characters from School Days, Hikari Kuroda is recognized for 髪上げ / 不明 茶色 hair and 緑 eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 2474 |
|---|---|
| Name | Hikari Kuroda |
| Other Names | 黒田 光, くろだ ひかり |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | School Days |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Ryoko Tanaka, 田中涼子, たなか りょうこ |
| タグ | ribbon, stockings, blunt bangs, hair loop, hair bobble, twintails |
| Personality | |
| Birthday | November 9 |
| Sign | Scorpio ♏ |
| Star Sign | Scorpio |
| Blood Type | B |
| Height | 161cm |
| Bust | 82cm |
| Waist | 64cm |
| Hip | 88cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Hikari Kuroda
プロフィール
Hikari Kuroda is a character from School Days.
They have been indexed as 女性 Teen with 緑 eyes and 茶色 hair that is 髪上げ / 不明 length.
Profile
誠と同じ3組の女子。泰介と同じ葵学園出身で、レモンカスタードケーキが有名な市内の洋菓子店の娘。
密かに泰介のことを好きだが、表には出さずに、泰介をドツキ回している。
世界と誠が結ばれることを快く思っておらず、誠への風当たりはキツい。
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 緑 | |
| 毛の色 | 茶色 | |
| 毛の長さ | 髪上げ / 不明 | (胸まで) |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
School Days (Series) (2005)
School Days (2005)
Summer Days (2006)
School Days (2007)
Cross Days (2010)
Shiny Days (2012)
Quotes | View all 10 | Add
|
1 likes
If you date someone like that, you'll definitely become miserable! |
|
0 likes
I'm telling you, it's totally wrong! |
|
0 likes
It's going to be majority rules anyway. |
|
0 likes
Huh? I see. |
|
0 likes
Something easy would be nice~ |
|
0 likes
The preparations are progressing, president. |
|
0 likes
"Makoto", she says. |
|
0 likes
Both seem like hard work, though. |
|
0 likes
I see. |
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from School Days
Kawaii or NOT?!
| jabiluru joined |
1 
Facebook
Play Voice Sample
