One of the notable characters from D.C. II ~Da Capo II~, Akane Hanasaki is recognized for 腰まで / 腰より ピンク hair and 赤 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 279 |
|---|---|
| Name | Akane Hanasaki |
| Other Names | 花咲 茜, はなさき あかね |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | D.C. II ~Da Capo II~ |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Natsumi Yanase, 柳瀬なつみ, やなせ なつみ |
| タグ | bow, curly hair, ribbon |
| Personality | |
| Height | 158cm |
| Weight | 51kg |
| Bust | 89cm |
| Waist | 55cm |
| Hip | 90cm |
| Birthday | April 6 |
| Sign | Aries ♈ |
| Club | Cooking |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Akane Hanasaki
プロフィール
Akane Hanasaki is a character from D.C. II ~Da Capo II~.
They have been indexed as 女性 Teen with 赤 eyes and ピンク hair that is 腰まで / 腰より length.
Profile
身長/体重:158cm/51kgスリーサイズ:B89/W55/H90
誕生日:4月6日
所属:お料理クラブ
好きなもの:お笑い、小恋いじり
嫌いなもの:シャレの通じない人
クラス:風見学園付属3年3組
「せっかくだからくっついてみる?」
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 赤 | |
| 毛の色 | ピンク | |
| 毛の長さ | 腰まで / 腰より | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
D.C. Da Capo (Series) (2002)
D.C. II ~Da Capo II~ (2006)
D.C. II ~Da Capo II~ (2007)
D.C. II Da Capo II: Second Season (2008)
D.C.II P.S. ~Da Capo II~ Plus Situation (2008)
D.C. II ~Da Capo II~ To You (2009)
D.C.I&II PSP ~Da Capo I&II Plus Communication Portable~ (2010)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from D.C. II ~Da Capo II~
Kawaii or NOT?!
| Dididiiriei38w8w joined |

Facebook 