|
☰ Links
|
|
| ID | 291 |
|---|---|
| Name | Anzu Yukimura |
| Other Names | 雪村杏(ゆきむらあんず) |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | D.C. II ~Da Capo II~ |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Tae Okajima, 岡嶋妙, おかじま たえ |
| タグ | braids, bow, hair ribbons, hair loop, stockings, ribbon, school uniform |
| Personality | |
| Height | 143cm |
| Weight | 34kg |
| Bust | 69cm |
| Waist | 49cm |
| Hip | 73cm |
| Birthday | January 29 |
| Sign | Aquarius ♒ |
| Club | Drama |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Anzu Yukimura
プロフィール
Anime girl Anzu Yukimura is a character from D.C. II ~Da Capo II~.
They have been indexed as 女性 Child with 黄色 eyes and 白 hair that is 胸まで length.
Profile
身長/体重:143cm/34kgスリーサイズ:B69/W49/H73
誕生日:1月29日
所属:演劇部
好きなもの:甘いもの、お祭り
嫌いなもの:辛いもの、ひとりぼっち
クラス:風見学園付属3年3組
「自分の欲求に素直になる。それが一番よ」
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 黄色 | |
| 毛の色 | 白 | |
| 毛の長さ | 胸まで | |
| 大まかな年齢区分 | Child | (Teen) |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
D.C. Da Capo (Series) (2002)
D.C. II ~Da Capo II~ (2006)
D.C. II ~Da Capo II~ (2007)
D.C.P.K. ~Da CaPoker~ (2008)
D.C. II Da Capo II: Second Season (2008)
D.C.II P.S. ~Da Capo II~ Plus Situation (2008)
D.C. II ~Da Capo II~ To You (2009)
D.C.I&II PSP ~Da Capo I&II Plus Communication Portable~ (2010)
A.G.II.D.C. ~RPG Gakuen 2.0 Circus Shijou Saidai no Kiki!?~ (2011)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from D.C. II ~Da Capo II~
Kawaii or NOT?!
| Bubble_cat joined |


Facebook 