One of the notable characters from High School DxD BorN, Rossweisse is recognized for 腰まで / 腰より 白 hair and 青 eyes.
See Other Versions of this Character
|
☰ Links
|
|
| ID | 36133 |
|---|---|
| Name | Rossweisse |
| Other Names | ロスヴァイセ, 100-Yen Shop Valkyrie, Drunken Valkyrie, Vomiting Valkyrie, Valkyrie who has never had a boyfriend |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | High School DxD BorN |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Ai Kakuma, 加隈亜衣, かくま あい |
| 声優 | Mallorie Rodak, , |
| タグ | headdress, gloves, armor |
| Personality | |
| Bust | 96cm |
| Waist | 61cm |
| Hip | 89cm |
| Height | 173cm |
| Birthday | August 8 |
| Sign | Leo ♌ |
Menu
|
|
| Day | |
6 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
2 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
1 Character of the Month nominations |
|
Rossweisse
プロフィール
Rossweisse is a character from High School DxD BorN.
They have been indexed as 女性 Teen with 青 eyes and 白 hair that is 腰まで / 腰より length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 青 | |
| 毛の色 | 白 | |
| 毛の長さ | 腰まで / 腰より | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from High School DxD BorN
Kawaii or NOT?!
| Rayu0 joined |
1
57
10
Facebook 
High School DxD (Series)
High School DxD BorN