Kotori Itsuka is a character from Date A Live featuring 腰まで / 腰より 赤 hair and 赤 eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 54648 |
|---|---|
| Name | Kotori Itsuka |
| Other Names | 五河 琴里, いつか ことり |
| Role | Supporting |
| Primary Assignment | Date A Live |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Ayana Taketatsu, 竹達彩奈, たけたつ あやな |
| 声優 | Bryn Apprill, , |
| タグ | stockings, tie, hair ribbons, ahoge, twintails, school uniform, lollipop |
| Personality | |
| Age | 14 |
| Height | 145cm |
| Bust | 72cm |
| Waist | 53cm |
| Hip | 74cm |
| Birthday | August 3 |
| Sign | Leo ♌ |
Menu
|
|
| Day | |
7 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
13 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
6 Character of the Month nominations |
|
Kotori Itsuka
プロフィール
Kotori Itsuka is a character from Date A Live.
They have been indexed as 女性 Teen with 赤 eyes and 赤 hair that is 腰まで / 腰より length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 赤 | |
| 毛の色 | 赤 | |
| 毛の長さ | 腰まで / 腰より | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations | Relations Graph
Sister of Shidou Itsuka
Enemy of Kurumi Tokisaki
protector of Tohka Yatogami
protector of Yoshino Himekawa
Enemy of Origami Tobiichi
Commander of Reine Murasame
Enemy of Mana Takamiya
Adoptive sister of Shidou Itsuka
Commander of Kyouhei Kannazuki
Appears as | Edit Assignments
Date A Live (series) (2011)
Date A Live (2013)
Date A Live: Rinne Utopia (2013)
Date A Live II (2014)
Date A Live: Arusu Install (2014)
Azur Lane (2017)
Date A Live: Spirit Pledge (2018)
Date A Live III (2019)
Date A Live IV (2022)
Date A Live V (2024)
Quotes | View all 124 | Add
|
3 likes
--And then we can begin our-- |
|
3 likes
Inverse type... |
|
2 likes
Let's go over this once more. |
|
1 likes
What? Are you kidding me? |
|
1 likes
this is difficult to achieve. |
|
1 likes
Possibly. Origami was shot by Kurumi'sYod Bet and went back in time. |
|
1 likes
...in order to rewritethe history that follows. |
|
1 likes
Huh?! You already promisedto meet this Saturday?! |
|
1 likes
Your choices, everyone! |
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Date A Live
Kawaii or NOT?!
| sheedy joined |
| Somniscope joined |
7
4
Facebook
Play Voice Sample
