One of the notable characters from Date A Live II, Miku Izayoi is recognized for 腰まで 紫 hair and 灰色 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 66857 |
|---|---|
| Name | Miku Izayoi |
| Other Names | 誘宵 美九(いざよい みく) |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Date A Live II |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Minori Chihara, 茅原実里, ちはら みのり |
| 声優 | Jād Saxton, Jad Saxton, |
| タグ | moon, earrings, flower, hairclip, collar, gloves, tights, dress |
| Personality | |
| Height | 165cm |
| Bust | 94cm |
| Waist | 63cm |
| Hip | 88cm |
| Age | 17 |
| Birthday | January 19 |
| Sign | Capricorn ♑ |
Menu
|
|
| Day | |
5 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
10 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Miku Izayoi
プロフィール
Miku Izayoi is a character from Date A Live II.
They have been indexed as 女性 Teen with 灰色 eyes and 紫 hair that is 腰まで length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 灰色 | |
| 毛の色 | 紫 | (青) |
| 毛の長さ | 腰まで | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations | Relations Graph
affectionate with Tohka Yatogami
In love with Origami Tobiichi
Appears as | Edit Assignments
Date A Live (series) (2011)
Date A Live (2013)
Date A Live II (2014)
Date A Live: Arusu Install (2014)
Date A Live: Spirit Pledge (2018)
Date A Live III (2019)
Date A Live V (2024)
Quotes | View all 3 | Add
|
1 likes
Gabriel! |
|
0 likes
Rondo! |
|
0 likes
What the heck, Natsumi?!You're such a copycat! |
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Date A Live II
Kawaii or NOT?!
| moshiwake joined |
1
4/from/デート・ア・ライブII/uploads/chars/14596-686507888.png)
Facebook
Play Voice Sample
