Aoba Sakura is a character from Shirogane x Spirits! featuring 肩まで 青 hair and 紫 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 72022 |
|---|---|
| Name | Aoba Sakura |
| Other Names | 佐倉 青葉 (さくら あおば) |
| Role | Supporting |
| Primary Assignment | Shirogane x Spirits! |
| Media Type | h-game |
| 声優 | Sahomi Koyama, 小山 さほみ, こやま さほみ |
| タグ | |
| Personality | |
| Height | 165cm |
| Bust | 84cm |
| Waist | 58cm |
| Hip | 84cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Aoba Sakura
プロフィール
Aoba Sakura is a character from Shirogane x Spirits!.
They have been indexed as 女性 Teen with 紫 eyes and 青 hair that is 肩まで length.
Profile
ジャッジと呼ばれる、警察の治安維持部隊隊員。 全身スーツで武装している。バトルの取り締まりを任務としており、違反行為が行われないよう影から監視を行っている。
実は桜武学園のOGで、伝説世代の一人。
任務時は厳しい表情をしていることが多く、切れ長の目も相まって冷たい印象を与える。
オフの時は険がとれて、ちょっとまじめなお姉さん といった印象。
その実力は折り紙つき。
「肉体も、精神も、徹底的に鍛えてあげる。 最終戦で後輩たちに恥をかかせないためにね」
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 紫 | |
| 毛の色 | 青 | |
| 毛の長さ | 肩まで | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| 173737251418 joined |
/from/シロガネ×スピリッツ!/uploads/chars/6186-918987248.jpg)
Facebook 
Shirogane x Spirits!