Anime girl Kanae Touno is a teen with 腰まで / 腰より length 黒 hair and 紫 eyes.
See Other Versions of this Character
|
☰ Links
|
|
| ID | 72062 |
|---|---|
| Name | Kanae Touno |
| Other Names | 籐野 佳苗 (とうの かなえ) |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Future Girlfriend |
| Media Type | h-game |
| 声優 | Toa Yukimura, 雪村 とあ, ゆきむら とあ |
| タグ | |
| Personality | |
| Height | 163cm |
| Bust | 93cm |
| Waist | 58cm |
| Hip | 88cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Kanae Touno
プロフィール
Anime girl Kanae Touno is a character from Future Girlfriend.
They have been indexed as 女性 Teen with 紫 eyes and 黒 hair that is 腰まで / 腰より length.
Profile
主人公たちが通う学園の先生で、寮の管理人もしているお姉さん。容姿端麗でスタイルも良いが、恋人いない歴=年齢。
年上趣味が原因と主張しているが、本当の理由は定かではない。
色々な悩みに親身に相談に乗ってくれるので、学生たちの人気も高い。
佳苗自身は “明るく優しく、距離の近い姉のような先生” と自負しているが、
少しドジなところがあり、実際は学生たちから友達のような感覚で見られている。
自分の部屋や気心の知れた相手と一緒だと、少しだらしのないところがある。
寮では、主人公の前についパジャマで出てきてしまったりする。
「大丈夫、だいじょーぶ。 そういう悩みはね、時間が解決してくれるから~」
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 紫 | |
| 毛の色 | 黒 | |
| 毛の長さ | 腰まで / 腰より | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| reewhyderp joined |
/from/ミライカノジョ/uploads/chars/6186-1593328996.png)
Facebook 
Future Girlfriend