One of the notable characters from Idolmaster: Xenoglossia, Azusa Miura is recognized for 腰まで 黒 hair and 赤 eyes.
See Other Versions of this Character
|
☰ Links
|
|
| ID | 7864 |
|---|---|
| Name | Azusa Miura |
| Other Names | 三浦あずさ, みうら あずさ |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Idolmaster: Xenoglossia |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Tomo Sakurai, 櫻井智, さくらい とも |
| タグ | suit, pumps, ahoge, hair intakes, necklace |
| Personality | |
| Height | 168cm |
| Birthday | July 19 |
| Sign | Cancer ♋ |
| Age | 20 |
| Blood Type | O |
| Weight | 49kg |
| Bust | 86cm |
| Waist | 57cm |
| Hip | 84cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Azusa Miura
プロフィール
Azusa Miura is a character from Idolmaster: Xenoglossia.
They have been indexed as 女性 大人 with 赤 eyes and 黒 hair that is 腰まで length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 赤 | |
| 毛の色 | 黒 | |
| 毛の長さ | 腰まで | |
| 大まかな年齢区分 | 大人 | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Idolmaster: Xenoglossia
Kawaii or NOT?!
| theqngnsng joined |
2
Facebook 
The Idolmaster (Series)
Idolmaster: Xenoglossia