Makoto Kikuchi is a character from Idolmaster: Xenoglossia featuring 耳まで 灰色 hair and 青 eyes.
See Other Versions of this Character
|
☰ Links
|
|
| ID | 7867 |
|---|---|
| Name | Makoto Kikuchi |
| Other Names | 菊地真 (きくち まこと) |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Idolmaster: Xenoglossia |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Eri Kitamura, 喜多村英梨, きたむら えり |
| タグ | school uniform, sneakers, v tie |
| Personality | |
| Height | 163cm |
| Birthday | August 29 |
| Sign | Virgo ♍ |
| Age | 16 |
| Blood Type | O |
| Weight | 47kg |
| Bust | 78cm |
| Waist | 56cm |
| Hip | 76cm |
Menu
|
|
| Day | |
6 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Makoto Kikuchi
プロフィール
Makoto Kikuchi is a character from Idolmaster: Xenoglossia.
They have been indexed as 女性 Teen with 青 eyes and 灰色 hair that is 耳まで length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 青 | |
| 毛の色 | 灰色 | (黒) |
| 毛の長さ | 耳まで | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Idolmaster: Xenoglossia
Kawaii or NOT?!
| jabiluru joined |
10 /from/アイドルマスター XENOGLOSSIA/uploads/chars/3301-303082626.png)
Facebook 
The Idolmaster (Series)
Idolmaster: Xenoglossia