One of the notable characters from Shukusei no Girlfriend -the destiny star of girlfriend-, Kanoko Satake is recognized for 肩まで 紫 hair and 緑 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 98342 |
|---|---|
| Name | Kanoko Satake |
| Other Names | 佐竹 鹿子 |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Shukusei no Girlfriend -the destiny star of girlfriend- |
| Media Type | h-game |
| 声優 | Yui Toita, 戸板優衣, といた ゆい |
| タグ | |
| Personality | |
| Birthday | July 27 |
| Sign | Leo ♌ |
| Height | 154cm |
| Bust | 81cm |
| Waist | 52cm |
| Hip | 83cm |
| Blood Type | A |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Kanoko Satake
プロフィール
Kanoko Satake is a character from Shukusei no Girlfriend -the destiny star of girlfriend-.
They have been indexed as 女性 Teen with 緑 eyes and 紫 hair that is 肩まで length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 緑 | |
| 毛の色 | 紫 | |
| 毛の長さ | 肩まで | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
statishu rated JoJo's Bizarre Adventure: Stardust Crusaders ★★★★★
|
| statishu joined |
| MysteriousNamekian joined |

Facebook 
Shukusei no Girlfriend -the destiny star of girlfriend-
statishu rated