|
☰ Links
|
|
| ID | 36120 |
|---|---|
| Nombre | Rias Gremory |
| Other Names | リアス・グレモリー, Crimson-Haired Ruin Princess |
| Role | Personaje Principal |
| Primary Assignment | High School DxD |
| Tipo de Medio | anime |
| Expresado Por | Jamie Marchi, , |
| Expresado Por | Yoko Hikasa, 日笠陽子, ひかさ ようこ |
| Etiquetas | medium eyes, ahoge, bow, socks, cape, demon, school uniform |
| Personalidad | Powerful |
| Birthday | April 9 |
| Sign | Aries ♈ |
| Height | 172cm |
| Weight | 58kg |
| Bust | 99cm |
| Waist | 58cm |
| Hip | 90cm |
| Age | 18 |
Menu
|
|
| Day | |
7 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
117 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
16 Character of the Month nominations |
|
Rias Gremory
Perfil
Anime girl Rias Gremory is a character from High School DxD.
They have been indexed as Femenino Adolescente with Azul eyes and Rojo hair that is Cadera / Pasado de Cadera length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Género | Femenino | |
| Color de Ojos | Azul | (Turquesa) |
| Color de Cabello | Rojo | |
| Largo de Cabello | Cadera / Pasado de Cadera | |
| Edad Aparente | Adolescente | |
| Orejas de Animales | No |
Relaciones | Relations Graph
Friend of Akeno Himejima
In love with Issei Hyoudou
Younger Sister of Sir Zechs Lucifer
Appears as | Edit Assignments
High School DxD (Series) (2008)
High School DxD (2012)
High School DxD BorN (2013)
High School DxD NEW (2013)
High School DxD HERO (2018)
Quotes | View all 796 | Add
|
114 likes
Devote your life to me. |
|
25 likes
I'm Rias Gremory. How are you today, my dear fallen angel? |
|
24 likes
Checkmate. |
|
20 likes
Do you want to touch my breasts? |
|
14 likes
It's all right. I'm still a virgin. |
|
12 likes
Take my virginity. |
|
10 likes
I'll kick your ass! |
|
10 likes
You did? |
|
9 likes
Don't let your eyes wander, Issei. |
3
5
90
5
Facebook
Play Voice Sample
