One of the notable characters from High School DxD BorN, Rossweisse is recognized for cadera / pasado de cadera blanco hair and azul eyes.
See Other Versions of this Character
|
☰ Links
|
|
| ID | 36133 |
|---|---|
| Nombre | Rossweisse |
| Other Names | ロスヴァイセ, 100-Yen Shop Valkyrie, Drunken Valkyrie, Vomiting Valkyrie, Valkyrie who has never had a boyfriend |
| Role | Sin Clasificar |
| Primary Assignment | High School DxD BorN |
| Tipo de Medio | anime |
| Expresado Por | Ai Kakuma, 加隈亜衣, かくま あい |
| Expresado Por | Mallorie Rodak, , |
| Etiquetas | headdress, gloves, armor |
| Personalidad | |
| Bust | 96cm |
| Waist | 61cm |
| Hip | 89cm |
| Height | 173cm |
| Birthday | August 8 |
| Sign | Leo ♌ |
Menu
|
|
| Day | |
6 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
2 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
1 Character of the Month nominations |
|
Rossweisse
Perfil
Rossweisse is a character from High School DxD BorN.
They have been indexed as Femenino Adolescente with Azul eyes and Blanco hair that is Cadera / Pasado de Cadera length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Género | Femenino | |
| Color de Ojos | Azul | |
| Color de Cabello | Blanco | |
| Largo de Cabello | Cadera / Pasado de Cadera | |
| Edad Aparente | Adolescente | |
| Orejas de Animales | No |
Relaciones
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Imágenes | Add
Comentario
Similar Characters
Also from High School DxD BorN
Member Features | Iniciar Sesión or Register
Kawaii or NOT?!
| Mythicalsoul100 joined |
| Fkiska joined |
1
57
10
Facebook 
High School DxD (Series)
High School DxD BorN