Kotori Itsuka is a character from Date A Live featuring cadera / pasado de cadera rojo hair and rojo eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 54648 |
|---|---|
| Nombre | Kotori Itsuka |
| Other Names | 五河 琴里, いつか ことり |
| Role | Personaje Secundario |
| Primary Assignment | Date A Live |
| Tipo de Medio | anime |
| Expresado Por | Ayana Taketatsu, 竹達彩奈, たけたつ あやな |
| Expresado Por | Bryn Apprill, , |
| Etiquetas | stockings, tie, hair ribbons, ahoge, twintails, school uniform, lollipop |
| Personalidad | |
| Age | 14 |
| Height | 145cm |
| Bust | 72cm |
| Waist | 53cm |
| Hip | 74cm |
| Birthday | August 3 |
| Sign | Leo ♌ |
Menu
|
|
| Day | |
7 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
13 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
6 Character of the Month nominations |
|
Kotori Itsuka
Perfil
Kotori Itsuka is a character from Date A Live.
They have been indexed as Femenino Adolescente with Rojo eyes and Rojo hair that is Cadera / Pasado de Cadera length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Género | Femenino | |
| Color de Ojos | Rojo | |
| Color de Cabello | Rojo | |
| Largo de Cabello | Cadera / Pasado de Cadera | |
| Edad Aparente | Adolescente | |
| Orejas de Animales | No |
Relaciones | Relations Graph
Sister of Shidou Itsuka
Enemy of Kurumi Tokisaki
protector of Tohka Yatogami
protector of Yoshino Himekawa
Enemy of Origami Tobiichi
Commander of Reine Murasame
Enemy of Mana Takamiya
Adoptive sister of Shidou Itsuka
Commander of Kyouhei Kannazuki
Appears as | Edit Assignments
Date A Live (series) (2011)
Date A Live (2013)
Date A Live: Rinne Utopia (2013)
Date A Live II (2014)
Date A Live: Arusu Install (2014)
Azur Lane (2017)
Date A Live: Spirit Pledge (2018)
Date A Live III (2019)
Date A Live IV (2022)
Date A Live V (2024)
Quotes | View all 124 | Add
|
3 likes
--And then we can begin our-- |
|
3 likes
Inverse type... |
|
2 likes
Let's go over this once more. |
|
1 likes
What? Are you kidding me? |
|
1 likes
this is difficult to achieve. |
|
1 likes
Possibly. Origami was shot by Kurumi'sYod Bet and went back in time. |
|
1 likes
...in order to rewritethe history that follows. |
|
1 likes
Huh?! You already promisedto meet this Saturday?! |
|
1 likes
Your choices, everyone! |
Where to Watch | Powered by 
Imágenes | Add
Comentario
Similar Characters
Also from Date A Live
Member Features | Iniciar Sesión or Register
Kawaii or NOT?!
| ShanLing joined |
7
4
Facebook
Play Voice Sample
