Quetzalcoatl is a character from Miss Kobayashi's Dragon Maid featuring hasta la cintura rubio / amarillo hair, amarillo eyes, and cuernos ears.
|
☰ Links
|
|
| ID | 78478 |
|---|---|
| Nombre | Quetzalcoatl |
| Other Names | ケツァルコアトル, Lucoa (ルコア) |
| Role | Personaje Secundario |
| Primary Assignment | Miss Kobayashi's Dragon Maid |
| Tipo de Medio | anime |
| Expresado Por | Minami Takahashi, 高橋未奈美, たかはし みなみ |
| Etiquetas | sneakers, zettai ryouiki, cleavage, dragon, aztec, native american, wavy hair, horns, hat, shorts, heterochromia |
| Personalidad | |
| Height | 185cm |
| Bust | 120cm |
| Waist | 70cm |
| Hip | 85cm |
| Hobbies | Walks |
Menu
|
|
| Day | |
4 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
4 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
2 Character of the Month nominations |
|
Quetzalcoatl
Perfil
Quetzalcoatl is a character from Miss Kobayashi's Dragon Maid.
They have been indexed as Femenino Adulto with Amarillo eyes and Rubio / Amarillo hair that is Hasta la Cintura length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Género | Femenino | |
| Color de Ojos | Amarillo | (Verde) |
| Color de Cabello | Rubio / Amarillo | |
| Largo de Cabello | Hasta la Cintura | |
| Edad Aparente | Adulto | |
| Orejas de Animales | Cuernos |
Relaciones
Appears as | Edit Assignments
Miss Kobayashi's Dragon Maid (Series) (2013)
Miss Kobayashi's Dragon Maid (2017)
Alchemy Stars (2021)
Miss Kobayashi's Dragon Maid S (2021)
Quotes | View all 12 | Add
|
9 likes
Tohru-kun? It's been a while. |
|
5 likes
Mhmm... |
|
2 likes
Tohru-kun, |
|
2 likes
This Miss Kobayashi you speak of is worried about that. |
|
1 likes
What happens to the spots he gnaws? |
|
1 likes
The world tree's, yeah. |
|
1 likes
are you having fun living with people? |
|
1 likes
Yeah, that's right. |
|
1 likes
No matter how much Nidhogg-kun's poisonous fangs pollute it, |
Where to Watch | Powered by 
Imágenes | Add
Comentario
| Clener74 | Jul 18, 2025 |
|---|---|
| Yep. She's indeed quite beautiful. As expected of a supernatural being. | |
| GirlsGirlsGirls | Jan 8, 2024 |
| I wish I had a pillow of her | |
| Anonymous | Feb 28, 2023 |
| she is so beuatiful | |
Similar Characters
Also from Miss Kobayashi's Dragon Maid
Member Features | Iniciar Sesión or Register
Kawaii or NOT?!
| Felfel1210 joined |
| black_silence123 joined |
| LordOfFrenziedFlame joined |
3
93
79
14
Facebook
Play Voice Sample
