|
☰ Links
|
|
| ID | 69964 |
|---|---|
| Name | Erina Shindou |
| Other Names | 神堂 慧理那 |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Gonna be the Twin-Tail!! |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Chinatsu Akasaki, 赤崎千夏, あかさき ちなつ |
| Tags | school uniform, knee highs, twintails, hair ribbons |
| Personality | |
| Age | 16 |
| Role | Student council president |
| Birthday | December 21 |
| Sign | Sagittarius ♐ |
| Height | 143cm |
| Weight | 37kg |
| Bust | 69cm |
| Waist | 53cm |
| Hip | 72cm |
Menu
|
|
| Day | |
5 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Erina Shindou
Profile
Anime girl Erina Shindou is a character from Gonna be the Twin-Tail!!.
They have been indexed as Female Teen with Blue eyes and Blonde / Yellow hair that is Hip / Past Hip length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Blue | |
| Hair Color | Blonde / Yellow | |
| Hair Length | Hip / Past Hip | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Gonna be the Twin-Tail!!
Kawaii or NOT?!
Bonkers faved Delicious in Dungeon (Anime)
|
| Bonkers joined |

Facebook 
Gonna be the Twin-Tail!!
Bonkers faved