Anime girl Maihime Shirayuki is a teen with to shoulders length pink hair and red eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 103870 |
|---|---|
| Name | Maihime Shirayuki |
| Other Names | 白雪舞姫 |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Super HxEros |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Ai Kayano, 茅野愛衣, かやの あい |
| Tags | school uniform, one eye showing, tights, braids, choker, sweater |
| Personality | |
| Bust | 92cm |
| Waist | 62cm |
| Hip | 90cm |
Menu
|
|
| Day | |
1 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
1 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
1 Character of the Month nominations |
|
Maihime Shirayuki
Profile
Anime girl Maihime Shirayuki is a character from Super HxEros.
They have been indexed as Female Teen with Red eyes and Pink hair that is To Shoulders length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Red | |
| Hair Color | Pink | |
| Hair Length | To Shoulders | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | View all 7 | Add
|
0 likes
Don't be so down on yourself, Hoshino. |
|
0 likes
Momoka has no patience for peoplewho have bigger breasts than her own! |
|
0 likes
You're still learning the ropes. |
|
0 likes
D-Don't let any of this get to you, Hoshino. |
|
0 likes
H-Hey, Momoka! |
|
0 likes
Good for you. |
|
0 likes
I'm sorry, Hoshino! |
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Super HxEros
Kawaii or NOT?!
| EternallyAngel joined |
| lambsgoia joined |
38
68
Facebook
Play Voice Sample
Super HxEros
