One of the notable characters from Uma Musume: Pretty Derby Season 2, Satono Diamond is recognized for very long brown hair, yellow eyes, and animal ears.
|
☰ Links
|
|
| ID | 106188 |
|---|---|
| Name | Satono Diamond |
| Other Names | サトノダイヤモンド |
| Role | Supporting |
| Primary Assignment | Uma Musume: Pretty Derby Season 2 |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Hina Tachibana, 立花日菜, たちばな ひな |
| Tags | braid, skirt, ribbon tie, hair ornament |
| Personality | |
| Birthday | January 30 |
| Sign | Aquarius ♒ |
| Height | 158cm |
| Bust | 87cm |
| Waist | 54cm |
| Hip | 84cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Satono Diamond
Profile
Satono Diamond is a character from Uma Musume: Pretty Derby Season 2.
They have been indexed as Female Child with Yellow eyes and Brown hair that is Hip / Past Hip length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Yellow | |
| Hair Color | Brown | |
| Hair Length | Hip / Past Hip | |
| Apparent Age | Child | |
| Animal Ears | Animal |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Uma Musume: Pretty Derby Season 2 (2021)
Uma Musume: Pretty Derby (Series) (2021)
Uma Musume: Pretty Derby (2021)
Uma Musume: Pretty Derby Season 3 (2023)
1
Facebook
Play Voice Sample
