Chachamaru Karakuri is a character from Negima! Magister Negi Magi featuring very long green hair and green eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 13447 |
|---|---|
| Name | Chachamaru Karakuri |
| Other Names | 絡繰 茶々丸 |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Negima! Magister Negi Magi |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Akeno Watanabe, 渡辺明乃, わたなべ あけの |
| Voiced By | Caitlin Glass, Tiffany Patterson, |
| Tags | tie, school uniform, cheek curls, android, robot ears, blunt bangs, school crest |
| Personality | Brave, Calm, Respectful, Strong |
| Height | 174cm |
| Likes | Serving Tea, Having her springs wound, Feeding cats |
| Club | Go, Tea Ceremony |
| Bust | 84cm |
| Waist | 60cm |
| Hip | 84cm |
| Birthday | April 1 |
| Sign | Aries ♈ |
| Birthyear | 2001 |
Menu
|
|
| Day | |
2 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
1 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Chachamaru Karakuri
Profile
Chachamaru Karakuri is a character from Negima! Magister Negi Magi.
They have been indexed as Female Teen with Green eyes and Green hair that is Hip / Past Hip length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Green | |
| Hair Color | Green | |
| Hair Length | Hip / Past Hip | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | View all 2 | Add
|
0 likes
Master, your tea is ready.My magic just slipped out in the sneeze! |
|
0 likes
Master, your tea is ready.No excuses! |
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Negima! Magister Negi Magi
Kawaii or NOT?!
SKyongmania faved Yuusha o Intai Shite Yorozuya o Open Shita Kedo, Naze ka Adult Goods ni Ninki ga Shuuchuu Shiteiru Ken.
|
1
1
Facebook
Play Voice Sample
Negima! Magister Negi Magi
UQ Holder! Magister Negi Magi!

SKyongmania faved