Evangeline A.K. McDowell is a character from Negima! Magister Negi Magi featuring very long blonde hair and blue eyes.
See Other Versions of this Character
|
☰ Links
|
|
| ID | 13450 |
|---|---|
| Name | Evangeline A.K. McDowell |
| Other Names | エヴァンジェリン・アタナシア・カテリン・マクダウェル (Evangeline Athanasia Katherine McDowell) |
| Role | Supporting |
| Primary Assignment | Negima! Magister Negi Magi |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Laura Bailey, Elle Deets, |
| Voiced By | Yuki Matsuoka, 松岡由貴, まつおか ゆき |
| Tags | school uniform, ribbon, vampire, blunt bangs, stockings, plaid, vest |
| Personality | |
| Age | 600 |
| Height | 130cm |
| Likes | Tea prepared by Chachamaru, Scenery of Japan, Go |
| Dislikes | Garlic, Onions |
| Club | Negima (Honorary advisor) |
| Birthyear | 1403 |
| Bust | 67cm |
| Waist | 48cm |
| Hip | 63cm |
Menu
|
|
| Day | |
5 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Evangeline A.K. McDowell
Profile
Evangeline A.K. McDowell is a character from Negima! Magister Negi Magi.
They have been indexed as Female Child with Blue eyes and Blonde / Yellow hair that is Hip / Past Hip length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Blue | |
| Hair Color | Blonde / Yellow | |
| Hair Length | Hip / Past Hip | |
| Apparent Age | Child | (Ageless) |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | View all 16 | Add
|
0 likes
Honestly, as loud as always this morning.I-I didn't do it on purpose! |
|
0 likes
And then everything is forgotten. |
|
0 likes
Sure, it has its moments. |
|
0 likes
Well, you're still young. |
|
0 likes
a vampire. |
|
0 likes
Thanks. |
|
0 likes
So you see, it's not that great. |
|
0 likes
But even the longest lifetime is but an instant, |
|
0 likes
I'm sure you think that immortality must be wonderful. |
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Negima! Magister Negi Magi
Kawaii or NOT?!
| yamec63174 joined |
| jimwilliams69 joined |
| Kodah joined |

Facebook
Play Voice Sample
Negima! Magister Negi Magi
UQ Holder! Magister Negi Magi!
