Rosia is an unsorted character from Show By Rock!! known for very long pink hair, blue eyes, and animal ears.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 72511 |
|---|---|
| Name | Rosia |
| Other Names | ロージア (Roujia), Rosier, Logia |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Show By Rock!! |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Rina Hidaka, 日高里菜, ひだか りな |
| Voiced By | Mikaela Krantz, , |
| Tags | ahoge, stockings, twintails, guitarist, tail, pumps, cat ears, neko, midriff |
| Personality | |
| Birthday | July 23 |
| Sign | Leo ♌ |
| Height | 148cm |
| Bust | 74cm |
| Waist | 55cm |
| Hip | 78cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Rosia
Profile
Rosia is a character from Show By Rock!!.
They have been indexed as Female Teen with Blue eyes and Pink hair that is Hip / Past Hip length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Blue | |
| Hair Color | Pink | |
| Hair Length | Hip / Past Hip | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | Animal |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Show By Rock!!
Kawaii or NOT?!
| Leon_EX_1 joined |

Facebook 
Show By Rock!!
Show by Rock!!#
Show By Rock!! Stars!!