Kaho Ootani is one of the main characters from Mesu Kyoushi 4: Kegasareta Kyoudan known for very long green hair and yellow eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 89480 |
|---|---|
| Name | Kaho Ootani |
| Other Names | 大谷 歌穂 (おおたに かほ) |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Mesu Kyoushi 4: Kegasareta Kyoudan |
| Media Type | h-game |
| Voiced By | Asami Nakamura, 中村麻未, なかむら あさみ |
| Tags | |
| Personality | |
| Height | 160cm |
| Bust | 87cm |
| Waist | 58cm |
| Hip | 90cm |
Menu
|
|
| Day | |
1 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Kaho Ootani
Profile
Kaho Ootani is a character from Mesu Kyoushi 4: Kegasareta Kyoudan.
They have been indexed as Female Adult with Yellow eyes and Green hair that is To Waist length.
Profile
PE teacher boasting the most popularity in the academyA cheerful woman, she deals with all students in an openhearted way, and is bright and up for anything, so students and teachers alike adore her.
Very caring, when something happens with her students she sincerely tackles their problems head-on with her big-sisterly disposition.
As a teacher she takes pride in her job, and is very serious.
She worries over students whose grades are poor all the more.
However whereas she's closely attentive to her students, she tends to neglect herself, with a slightly regrettable side- not cleaning her apartment, getting by on cup noodles for meals, and things like that.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Yellow | |
| Hair Color | Green | |
| Hair Length | To Waist | |
| Apparent Age | Adult | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
20
15
Facebook 
Mesu Kyoushi 4: Kegasareta Kyoudan