Miku Maekawa is a personagem principal character from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) known for até o pescoço castanho hair and verde eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 70334 |
|---|---|
| Nome | Miku Maekawa |
| Outros Nomes | 前川みく(まえかわみく) |
| Papel | Personagem Principal |
| Primary Assignment | Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) |
| Tipo de Mídia | anime |
| Dublado Por | Natsumi Takamori, 高森奈津美, たかもり なつみ |
| Tags | fang, cat ears, tail, idol |
| Personalidade | |
| Age | 15 |
| Birthday | February 22 |
| Sign | Pisces ♓ |
| Height | 152cm |
| Weight | 45kg |
| Bust | 85cm |
| Waist | 55cm |
| Hip | 81cm |
| Blood Type | B |
Menu
|
|
| Day | |
1 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Miku Maekawa
Perfil
Miku Maekawa is a character from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime).
They have been indexed as Feminino Adolescente with Verde eyes and Castanho hair that is Até o Pescoço length.
| Característica | Appears as | Oficial |
|---|---|---|
| Gênero | Feminino | |
| Cor do Olho | Verde | |
| Cor de Cabelo | Castanho | |
| Comprimento do Cabelo | Até o Pescoço | |
| Idade Aparente | Adolescente | |
| Orelhas de Animais | Não |
Relações
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
Rage of Bahamut (2011)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
Granblue Fantasy (2014)
Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) (2015)
The Idolmaster Cinderella Girls: Starlight Stage (2015)
THE iDOLM@STER Cinderella Girls: Viewing Revolution (2016)
Cinderella Girls Gekijou 2nd Season (2017)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
20
15
Facebook 