Kanako Mimura appears in Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) as a personagem principal character with até o pescoço castanho hair and castanho eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 70347 |
|---|---|
| Nome | Kanako Mimura |
| Outros Nomes | 三村かな子(みむら かなこ) |
| Papel | Personagem Principal |
| Primary Assignment | Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) |
| Tipo de Mídia | anime |
| Dublado Por | Yuka Otsubo, 大坪由佳, おおつぼ ゆか |
| Tags | school uniform, school crest, hairpin, idol, flower, chubby |
| Personalidade | Cheerful, Hardworking, Kind, Talented |
| Age | 17 |
| Birthday | January 6 |
| Sign | Capricorn ♑ |
| Height | 153cm |
| Weight | 52kg |
| Bust | 90cm |
| Waist | 65cm |
| Hip | 89cm |
| Blood Type | O |
| Hobbies | Making sweets |
| Hometown | Tokyo |
Menu
|
|
| Day | |
1 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Kanako Mimura
Perfil
Kanako Mimura is a character from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime).
They have been indexed as Feminino Adolescente with Castanho eyes and Castanho hair that is Até o Pescoço length.
| Característica | Appears as | Oficial |
|---|---|---|
| Gênero | Feminino | |
| Cor do Olho | Castanho | |
| Cor de Cabelo | Castanho | |
| Comprimento do Cabelo | Até o Pescoço | |
| Idade Aparente | Adolescente | |
| Orelhas de Animais | Não |
Relações
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) (2015)
The Idolmaster Cinderella Girls: Starlight Stage (2015)
THE iDOLM@STER Cinderella Girls: Viewing Revolution (2016)
Cinderella Girls Gekijou 2nd Season (2017)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
Quotes | Add
Frases | View All
“ With a little elegance, Chocola Change♪ Even my dull self developed a pretty sophisticated appeal-. Just like the taste of a high-end chocolate! Please enjoy my classy flavor and sweetness♪ ”
Where to Watch | Powered by 
Imagens | Add
Comente
Personagens Similares
Also from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime)
Kawaii or NOT?!
| Silk joined |
| UPALL joined |
| IDK_ joined |
16
4
Facebook 