|
☰ Links
|
|
| ID | 70331 |
|---|---|
| Nome | Uzuki Shimamura |
| Outros Nomes | 島村卯月, しまむら うづき |
| Papel | Protagonista |
| Primary Assignment | Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) |
| Tipo de Mídia | anime |
| Dublado Por | Ayaka Oohashi, 大橋彩香, おおはし あやか |
| Tags | side ponytail, idol |
| Personalidade | |
| Age | 17 |
| Birthday | April 24 |
| Sign | Taurus ♉ |
| Height | 159cm |
| Weight | 45kg |
| Bust | 83cm |
| Waist | 59cm |
| Hip | 87cm |
| Blood Type | O |
| Hometown | Tokyo |
| Hobbies | Long phone calls with friends |
Menu
|
|
| Day | |
4 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
1 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
1 Character of the Month nominations |
|
Uzuki Shimamura
Perfil
Anime girl Uzuki Shimamura is a character from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime).
They have been indexed as Feminino Adolescente with Castanho eyes and Castanho hair that is Até o Peito length.
| Característica | Appears as | Oficial |
|---|---|---|
| Gênero | Feminino | |
| Cor do Olho | Castanho | |
| Cor de Cabelo | Castanho | |
| Comprimento do Cabelo | Até o Peito | |
| Idade Aparente | Adolescente | |
| Orelhas de Animais | Não |
Relações
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
Granblue Fantasy (2014)
Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) (2015)
Princess Connect! (2015)
The Idolmaster Cinderella Girls: Starlight Stage (2015)
THE iDOLM@STER Cinderella Girls: Viewing Revolution (2016)
Cinderella Girls Gekijou 2nd Season (2017)
Princess Connect! Re:Dive (2018)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
The Idolmaster Tours (2025)
Quotes | Add
Frases | View All
“ Yay! The new stage of the idol Uzuki is starting now-! Cute songs, fun songs. There are all sorts... But I love all songs! Let's get in the groove together and have lots of fun♪ Peace-! ”
Where to Watch | Powered by 
Imagens | Add
Comente
Personagens Similares
Also from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime)
Kawaii or NOT?!
Elias rated Clean Freak! Aoyama-kun ★★★★★
|
| swls326 joined |
18
13
Facebook 
Elias rated