One of the notable characters from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime), Kaede Takagaki is recognized for até os ombros verde hair and turquesa eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 70346 |
|---|---|
| Nome | Kaede Takagaki |
| Outros Nomes | 高垣楓(たかがき かえで) |
| Papel | Personagem Principal |
| Primary Assignment | Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) |
| Tipo de Mídia | anime |
| Dublado Por | Saori Hayami, 早見沙織, はやみ さおり |
| Tags | drinker, tall, singer, idol, heterochromia, pun lover, drunkard |
| Personalidade | |
| Age | 25 |
| Birthday | June 14 |
| Sign | Gemini ♊ |
| Height | 171cm |
| Weight | 49kg |
| Bust | 81cm |
| Waist | 57cm |
| Hip | 83cm |
| Blood Type | AB |
| Dominant Hand | Left |
| Hobbies | Onsen excursions |
Menu
|
|
| Day | |
3 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
1 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
1 Character of the Month nominations |
|
Kaede Takagaki
Perfil
Kaede Takagaki is a character from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime).
They have been indexed as Feminino Adulto with Turquesa eyes and Verde hair that is Até os Ombros length.
| Característica | Appears as | Oficial |
|---|---|---|
| Gênero | Feminino | |
| Cor do Olho | Turquesa | (Azul) |
| Cor de Cabelo | Verde | |
| Comprimento do Cabelo | Até os Ombros | |
| Idade Aparente | Adulto | |
| Orelhas de Animais | Não |
Relações
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
Rage of Bahamut (2011)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
Granblue Fantasy (2014)
The Idolmaster One for All (2014)
Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) (2015)
The Idolmaster Cinderella Girls: Starlight Stage (2015)
Cinderella Girls Gekijou 2nd Season (2017)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
The Idolmaster Starlit Season (2021)
The Idolmaster Cinderella Girls: U149 (2023)
Quotes | Add
Frases | View All
“ Telling someone my hidden feelings... was something I couldn't do until now. But now I can say them. Because I have singing. I will put everything I have into my voice, and surely deliver it to everyone who believes in me ”
Where to Watch | Powered by 
Imagens | Add
Comente
Personagens Similares
Also from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime)
Kawaii or NOT?!
| AquaflowZumaki joined |
31
21
Facebook 