|
☰ Links
|
|
| ID | 13470 |
|---|---|
| Name | Sakurako Shiina |
| Other Names | 椎名 桜子 |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Negima! Magister Negi Magi |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Colleen Clinkenbeard, Carlotta Tinklegoatee, Carmen Smith |
| Voiced By | Chiaki Omigawa, 小見川千明, おみがわ ちあき |
| Voiced By | Akane Omae, 大前茜, おおまえ あかね |
| Tags | vest, hairclip, hair ribbons, braids, twintails, cheerleader, school uniform, ribbon, plaid, knee highs |
| Personality | |
| Birthday | June 9 |
| Sign | Gemini ♊ |
| Age | 14 |
| Star Sign | Gemini |
| Blood Type | B |
| Height | 164cm |
| Likes | Karaoke, Cookie and Biscuit (her cats) |
| Club | Mahora cheerleading team |
| Birthyear | 1989 |
| Bust | 83cm |
| Waist | 56cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Sakurako Shiina
Profile
Anime girl Sakurako Shiina is a character from Negima! Magister Negi Magi.
They have been indexed as Female Teen with Blue eyes and Blonde / Yellow hair that is To Shoulders length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Blue | (Brown) |
| Hair Color | Blonde / Yellow | (Red) |
| Hair Length | To Shoulders | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Negima! Magister Negi Magi
Kawaii or NOT?!
| YuriNakamura987 joined |

Facebook 
Negima! Magister Negi Magi