Yuna Akashi is an unsorted character from Negima! Magister Negi Magi known for short brown hair and brown eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 13477 |
|---|---|
| Name | Yuna Akashi |
| Other Names | 明石 裕奈 (Akashi Yuuna) |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Negima! Magister Negi Magi |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Madoka Kimura, 木村まどか, きむら まどか |
| Tags | knee highs, plaid, ribbon, school uniform, side ponytail, basketball, vest |
| Personality | |
| Birthday | June 1 |
| Sign | Gemini ♊ |
| Age | 15 |
| Blood Type | A |
| Height | 161cm |
| Birthyear | 1988 |
| Bust | 84cm |
| Waist | 58cm |
| Hip | 84cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Yuna Akashi
Profile
Yuna Akashi is a character from Negima! Magister Negi Magi.
They have been indexed as Female Teen with Brown eyes and Brown hair that is To Neck length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Brown | |
| Hair Color | Brown | |
| Hair Length | To Neck | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | View all 1 | Add
|
0 likes
Hey! |
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Negima! Magister Negi Magi
Kawaii or NOT?!
| aniconie82 joined |

Facebook
Play Voice Sample
Negima! Magister Negi Magi
UQ Holder! Magister Negi Magi!
