One of the notable characters from Love Live! School Idol Project, Honoka Kousaka is recognized for medium-length orange hair and blue eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 56646 |
|---|---|
| Name | Honoka Kousaka |
| Other Names | 高坂 穂乃果, こうさか ほのか, Honoka Kosaka |
| Role | Protagonist |
| Primary Assignment | Love Live! School Idol Project |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Emi Nitta, 新田恵海, にった えみ |
| Tags | side ponytail, knee highs, school uniform, hair ribbon, bow, hat, idol, one side up |
| Personality | |
| Age | 16 |
| Birthday | August 3 |
| Sign | Leo ♌ |
| Height | 157cm |
| Bust | 78cm |
| Waist | 58cm |
| Hip | 82cm |
| Blood Type | O |
Menu
|
|
| Day | |
7 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
4 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
5 Character of the Month nominations |
|
Honoka Kousaka
Profile
Honoka Kousaka is a character from Love Live! School Idol Project.
They have been indexed as Female Teen with Blue eyes and Orange hair that is To Shoulders length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Blue | |
| Hair Color | Orange | |
| Hair Length | To Shoulders | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations | Relations Graph
classmate of Umi Sonoda
classmate of Kotori Minami
Older Sister of Yukiho Kousaka
Appears as | Edit Assignments
Love Live! (Series) (2010)
Love Live! School Idol Project (2013)
Love Live! School Idol Festival (2013)
Granblue Fantasy (2014)
Love Live! The School Idol Movie (2015)
Love Live! Sunshine!! 2nd Season (2017)
Love Live! School Idol Festival ALL STARS (2019)
Quotes | View all 60 | Add
|
1 likes
Has Nico-chan's family always thought we were backup dancers? |
|
1 likes
Let's try that again, then! |
|
1 likes
µ's? That's us, right? |
|
0 likes
It's not true! |
|
0 likes
It's almost pathetic. |
|
0 likes
Not the soap brand, right? |
|
0 likes
She's just buying ingredients for dinner. |
|
0 likes
This is Nico-chan's house. |
|
0 likes
If we don't change something, my dream will come true. |
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Love Live! School Idol Project
Kawaii or NOT?!
| crepe joined |
Elias faved Always a Catch!: How I Punched My Way into Marrying a Prince
|
1
11
15
Facebook
Play Voice Sample

Elias faved