Hanayo Koizumi appears in Love Live! School Idol Project as one of the main characters with short brown hair and purple eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 56653 |
|---|---|
| Name | Hanayo Koizumi |
| Other Names | 小泉 花陽, こいずみ はなよ |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Love Live! School Idol Project |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Yurika Kubo, 久保ユリカ, くぼ ゆりか |
| Tags | bow, tights, school uniform, hat, hair ribbon, flower |
| Personality | |
| Age | 15 |
| Birthday | January 17 |
| Sign | Capricorn ♑ |
| Height | 156cm |
| Bust | 82cm |
| Waist | 60cm |
| Hip | 83cm |
| Blood Type | B |
Menu
|
|
| Day | |
8 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
2 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Hanayo Koizumi
Profile
Hanayo Koizumi is a character from Love Live! School Idol Project.
They have been indexed as Female Teen with Purple eyes and Brown hair that is To Neck length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Purple | |
| Hair Color | Brown | |
| Hair Length | To Neck | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations | Relations Graph
Friend of Rin Hoshizora
Appears as | Edit Assignments
Love Live! (Series) (2010)
Love Live! School Idol Project (2013)
Love Live! School Idol Festival (2013)
Granblue Fantasy (2014)
Love Live! The School Idol Movie (2015)
Love Live! Sunshine!! 2nd Season (2017)
Love Live! School Idol Festival ALL STARS (2019)
Quotes | View all 33 | Add
|
1 likes
Mu! |
|
0 likes
Compared to an A-RISE concert... |
|
0 likes
The fourth team is... |
|
0 likes
I understand because I've always wanted to be one, too. |
|
0 likes
The first team moving onto the final preliminary round is A-RISE. |
|
0 likes
I wonder if it's just a matter of pride. |
|
0 likes
Mutant Girls. |
|
0 likes
That. |
|
0 likes
The fourth team is... |
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Love Live! School Idol Project
Kawaii or NOT?!
| mangaka92 joined |
2
8
Facebook
Play Voice Sample
