One of the notable characters from Love Live! School Idol Project, Nico Yazawa is recognized for medium-length black hair and red eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 56654 |
|---|---|
| Name | Nico Yazawa |
| Other Names | 矢澤 にこ, やざわ にこ |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Love Live! School Idol Project |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Sora Tokui, 徳井青空, とくい そら |
| Voiced By | Erica Mendez, , |
| Tags | school uniform, knee highs, bow, twintails, hair ribbons, sweater, dress |
| Personality | |
| Age | 17 |
| Birthday | July 22 |
| Sign | Cancer ♋ |
| Height | 154cm |
| Bust | 74cm |
| Waist | 57cm |
| Hip | 79cm |
| Blood Type | A |
Menu
|
|
| Day | |
7 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
22 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
11 Character of the Month nominations |
|
Nico Yazawa
Profile
Nico Yazawa is a character from Love Live! School Idol Project.
They have been indexed as Female Teen with Red eyes and Black hair that is To Shoulders length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Red | |
| Hair Color | Black | |
| Hair Length | To Shoulders | (To Chest) |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations | Relations Graph
Daughter of Nico's Mother
Older Sister of Cocoa Yazawa
Older Sister of Cocoro Yazawa
Older Sister of Cotaro Yazawa
Appears as | Edit Assignments
Love Live! (Series) (2010)
Love Live! School Idol Project (2013)
Love Live! School Idol Festival (2013)
Granblue Fantasy (2014)
Love Live! The School Idol Movie (2015)
Love Live! Sunshine!! 2nd Season (2017)
Love Live! School Idol Festival ALL STARS (2019)
Quotes | View all 75 | Add
|
4 likes
I want to become a new person from now on. |
|
2 likes
Y-Y-Y-Yeah. |
|
2 likes
The truth is... |
|
2 likes
I shine the brightest when we're together as nine. |
|
2 likes
Far more than when I was alone. |
|
2 likes
Nozomi... |
|
2 likes
Nico-Nico-Ni! |
|
1 likes
Nico love in your heart! |
|
1 likes
This is Nico Yazawa. |
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Love Live! School Idol Project
Kawaii or NOT?!
| facvfqwq22 joined |
| WeWatchingAnimeTonight joined |
25
45 
Facebook
Play Voice Sample
