Umi Sonoda is one of the main characters from Love Live! School Idol Project known for very long blue hair and yellow eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 56649 |
|---|---|
| Name | Umi Sonoda |
| Other Names | 園田 海未, そのだ うみ |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Love Live! School Idol Project |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Suzuko Mimori, 三森すずこ, みもり すずこ |
| Tags | knee highs, school uniform, bow, single bang, hat, beret, gloves, fingerless gloves, tie, idol, archer |
| Personality | |
| Age | 16 |
| Birthday | March 15 |
| Sign | Pisces ♓ |
| Height | 159cm |
| Bust | 76cm |
| Waist | 58cm |
| Hip | 80cm |
| Blood Type | A |
Menu
|
|
| Day | |
6 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
11 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
5 Character of the Month nominations |
|
Umi Sonoda
Profile
Umi Sonoda is a character from Love Live! School Idol Project.
They have been indexed as Female Teen with Yellow eyes and Blue hair that is To Waist length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Yellow | |
| Hair Color | Blue | |
| Hair Length | To Waist | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations | Relations Graph
classmate of Honoka Kousaka
classmate of Kotori Minami
Appears as | Edit Assignments
Love Live! (Series) (2010)
Love Live! School Idol Project (2013)
Love Live! School Idol Festival (2013)
Granblue Fantasy (2014)
Love Live! The School Idol Movie (2015)
Love Live! Sunshine!! 2nd Season (2017)
Love Live! School Idol Festival ALL STARS (2019)
Quotes | View all 27 | Add
|
1 likes
Is it over? Is it over? |
|
0 likes
I'm starting to understand the situation. |
|
0 likes
I don't see anyone. |
|
0 likes
I wonder why she was so desperate to escape. |
|
0 likes
That seems possible. |
|
0 likes
We'll also practice our fundamentals on Sundays. |
|
0 likes
And why do they think we're your backup dancers? |
|
0 likes
That's right. |
|
0 likes
I'm sorry. |
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Love Live! School Idol Project
Kawaii or NOT?!
| WeWatchingAnimeTonight joined |
4
6
Facebook
Play Voice Sample
