☰ Links
| Logs
|
|
| ID | 82436 |
|---|---|
| Name | Chie Hoshinomiya |
| Other Names | 星之宮 知恵 |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Classroom of the Elite |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Hisako Kanemoto, 金元寿子, かねもと ひさこ |
| Tags | |
| Personality | |
| Height | 155cm |
| Bust | 78cm |
| Waist | 56cm |
| Hip | 78cm |
| Birthday | February 1 |
| Sign | Aquarius ♒ |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Chie Hoshinomiya
Profile
Anime girl Chie Hoshinomiya is a character from Classroom of the Elite.
They have been indexed as Female Adult with Purple eyes and Brown hair that is To Chest length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Purple | |
| Hair Color | Brown | |
| Hair Length | To Chest | |
| Apparent Age | Adult | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Classroom of the Elite (2017)
Classroom of the Elite 3rd Season (2024)
Classroom of the Elite 4th Season (2026)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images
Comment
Similar Characters
Also from Classroom of the Elite
Capture Game | What is this? | Hints
Waifu and Imouto systems have now merged into something new, the Family Tree! Explore 19 relationship options, and maintain happiness with your family by chatting with them.

Facebook 
