One of the notable characters from Negima! Magister Negi Magi, Ayaka Yukihiro is recognized for 腰まで / 腰より 金髪 / 黄色 hair and 緑 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 13446 |
|---|---|
| Name | Ayaka Yukihiro |
| Other Names | 雪広 あやか |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Negima! Magister Negi Magi |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Laura Bailey, Elle Deets, |
| 声優 | Junko Minagawa, 皆川純子, みながわ じゅんこ |
| タグ | vest, plaid, ribbon, school uniform, class rep, knee highs |
| Personality | |
| Birthday | July 5 |
| Sign | Cancer ♋ |
| Age | 15 |
| Star Sign | Cancer |
| Blood Type | O |
| Height | 173cm |
| Club | Riding, floral arrangement |
| Birthyear | 1988 |
| Bust | 85cm |
| Waist | 54cm |
| Hip | 83cm |
Menu
|
|
| Day | |
1 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Ayaka Yukihiro
プロフィール
Ayaka Yukihiro is a character from Negima! Magister Negi Magi.
They have been indexed as 女性 Teen with 緑 eyes and 金髪 / 黄色 hair that is 腰まで / 腰より length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 緑 | |
| 毛の色 | 金髪 / 黄色 | |
| 毛の長さ | 腰まで / 腰より | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations | Relations Graph
Roommate of Chizuru Naba
Roommate of Natsumi Murakami
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Negima! Magister Negi Magi
Kawaii or NOT?!
| wffh joined |
| Feano255 joined |
1 
Facebook 
Negima! Magister Negi Magi
UQ Holder! Magister Negi Magi!