See Other Versions of this Character
|
☰ Links
|
|
| ID | 13450 |
|---|---|
| Name | Evangeline A.K. McDowell |
| Other Names | エヴァンジェリン・アタナシア・カテリン・マクダウェル (Evangeline Athanasia Katherine McDowell) |
| Role | Supporting |
| Primary Assignment | Negima! Magister Negi Magi |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Laura Bailey, Elle Deets, |
| 声優 | Yuki Matsuoka, 松岡由貴, まつおか ゆき |
| タグ | school uniform, ribbon, vampire, blunt bangs, stockings, plaid, vest |
| Personality | |
| Age | 600 |
| Height | 130cm |
| Likes | Tea prepared by Chachamaru, Scenery of Japan, Go |
| Dislikes | Garlic, Onions |
| Club | Negima (Honorary advisor) |
| Birthyear | 1403 |
| Bust | 67cm |
| Waist | 48cm |
| Hip | 63cm |
Menu
|
|
| Day | |
5 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Evangeline A.K. McDowell
プロフィール
Anime girl Evangeline A.K. McDowell is a character from Negima! Magister Negi Magi.
They have been indexed as 女性 Child with 青 eyes and 金髪 / 黄色 hair that is 腰まで / 腰より length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 青 | |
| 毛の色 | 金髪 / 黄色 | |
| 毛の長さ | 腰まで / 腰より | |
| 大まかな年齢区分 | Child | (Ageless) |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | View all 16 | Add
|
0 likes
Honestly, as loud as always this morning.I-I didn't do it on purpose! |
|
0 likes
And then everything is forgotten. |
|
0 likes
Sure, it has its moments. |
|
0 likes
Well, you're still young. |
|
0 likes
a vampire. |
|
0 likes
Thanks. |
|
0 likes
So you see, it's not that great. |
|
0 likes
But even the longest lifetime is but an instant, |
|
0 likes
I'm sure you think that immortality must be wonderful. |
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Negima! Magister Negi Magi
Kawaii or NOT?!
| graintime joined |
/from/魔法先生ネギま!/uploads/chars/4758-1059988609.png)
Facebook
Play Voice Sample
Negima! Magister Negi Magi
UQ Holder! Magister Negi Magi!
