One of the notable characters from Ah My Buddha, Haruka Amanogawa is recognized for 腰まで / 腰より 金髪 / 黄色 hair and 青 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 9885 |
|---|---|
| Name | Haruka Amanogawa |
| Other Names | 天川 春佳, あまのがわ はるか |
| Role | Supporting |
| Primary Assignment | Ah My Buddha |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Akeno Watanabe, 渡辺明乃, わたなべ あけの |
| 声優 | Stephanie Sheh, , |
| タグ | shrine maiden |
| Personality | |
| Age | 17 |
| Birthday | April 12 |
| Sign | Aries ♈ |
| Bust | 101cm |
| Waist | 58cm |
| Hip | 90cm |
| Blood Type | O |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Haruka Amanogawa
プロフィール
Haruka Amanogawa is a character from Ah My Buddha.
They have been indexed as 女性 Teen with 青 eyes and 金髪 / 黄色 hair that is 腰まで / 腰より length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 青 | |
| 毛の色 | 金髪 / 黄色 | |
| 毛の長さ | 腰まで / 腰より | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Ah My Buddha
Kawaii or NOT?!
| DaikonnRadish joined |
| AquaflowZumaki joined |

Facebook 
Ah My Buddha