One of the notable characters from Senran Kagura, Yomi is recognized for al pecho rubio / amarillo hair and turquesa eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 53279 |
|---|---|
| Nombre | Yomi |
| Other Names | 詠 (よみ) |
| Role | Sin Clasificar |
| Primary Assignment | Senran Kagura |
| Tipo de Medio | anime |
| Expresado Por | Trina Nishimura, Anita Neukar, |
| Expresado Por | Ai Kayano, 茅野愛衣, かやの あい |
| Etiquetas | |
| Personalidad | |
| Birthday | February 10 |
| Sign | Aquarius ♒ |
| Blood Type | B |
| Age | 16 |
| Height | 160cm |
| Bust | 95cm |
| Waist | 58cm |
| Hip | 90cm |
| Hobbies | Sewing |
| Favorite food | Bean sprouts |
Menu
|
|
| Day | |
2 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Yomi
Perfil
Yomi is a character from Senran Kagura.
They have been indexed as Femenino Adolescente with Turquesa eyes and Rubio / Amarillo hair that is Al Pecho length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Género | Femenino | |
| Color de Ojos | Turquesa | |
| Color de Cabello | Rubio / Amarillo | |
| Largo de Cabello | Al Pecho | |
| Edad Aparente | Adolescente | |
| Orejas de Animales | No |
Relaciones | Relations Graph
Appears as | Edit Assignments
Senran Kagura (Series) (2011)
Senran Kagura (2013)
Senran Kagura: Shinovi Versus -Proof of Life (2013)
Senran Kagura: Portrait of Girls (2013)
Senran Kagura 2: Deep Crimson (2014)
Senran Kagura: Estival Versus (2015)
Senran Kagura: Peach Beach Splash (2017)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
1
5
Facebook 