One of the notable characters from Senran Kagura, Hibari is recognized for al cuello rosa hair and azul eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 53282 |
|---|---|
| Nombre | Hibari |
| Other Names | 雲雀 (ひばり) |
| Role | Sin Clasificar |
| Primary Assignment | Senran Kagura |
| Tipo de Medio | anime |
| Expresado Por | Yuka Iguchi, 井口裕香, いぐち ゆか |
| Expresado Por | Megan Shipman, , |
| Etiquetas | symbol in eyes, twintails, hair ribbons, hairbow, leg warmers |
| Personalidad | |
| Birthday | February 18 |
| Sign | Aquarius ♒ |
| Blood Type | B |
| Age | 15 |
| Height | 160cm |
| Bust | 80cm |
| Waist | 55cm |
| Hip | 73cm |
| Hobbies | Video games |
| Favorite food | Sweets in general |
Menu
|
|
| Day | |
1 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
1 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Hibari
Perfil
Hibari is a character from Senran Kagura.
They have been indexed as Femenino Adolescente with Azul eyes and Rosa hair that is Al Cuello length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Género | Femenino | |
| Color de Ojos | Azul | |
| Color de Cabello | Rosa | |
| Largo de Cabello | Al Cuello | |
| Edad Aparente | Adolescente | |
| Orejas de Animales | No |
Relaciones | Relations Graph
Teammate of Asuka
Teammate of Katsuragi
Teammate of Ikaruga
Teammate of Yagyuu
Friend of Yomi
Friend of Haruka
Friend of Homura
Friend of Mirai
Friend of Hikage
Friend of Asuka
Friend of Yagyuu
Friend of Ikaruga
Friend of Katsuragi
Appears as | Edit Assignments
Senran Kagura (Series) (2011)
Senran Kagura (2013)
Senran Kagura: Shinovi Versus -Proof of Life (2013)
Senran Kagura: Portrait of Girls (2013)
Senran Kagura 2: Deep Crimson (2014)
Senran Kagura: Estival Versus (2015)
Senran Kagura: Peach Beach Splash (2017)
Shinobi Master Senran Kagura: New Link (2017)
Senran Kagura: Shinovi Master - Tokyo Youma-hen (2018)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
5
Facebook 