Rika Jougasaki appears in Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) as a personaje principal character with al pecho rubio / amarillo hair and verde eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 70345 |
|---|---|
| Nombre | Rika Jougasaki |
| Other Names | 城ヶ崎莉嘉(じょうがさき りか) |
| Role | Personaje Principal |
| Primary Assignment | Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) |
| Tipo de Medio | anime |
| Expresado Por | Nozomi Yamamoto, 山本希望, やまもと のぞみ |
| Etiquetas | idol, gyaru, skirt, bracelets, twintails |
| Personalidad | |
| Age | 12 |
| Birthday | July 30 |
| Sign | Leo ♌ |
| Height | 149cm |
| Weight | 36kg |
| Bust | 72cm |
| Waist | 54cm |
| Hip | 75cm |
| Blood Type | B |
| Dominant Hand | Left |
| Hobbies | Collecting stickers |
Menu
|
|
| Day | |
2 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
1 Character of the Month nominations |
|
Rika Jougasaki
Perfil
Rika Jougasaki is a character from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime).
They have been indexed as Femenino Adolescente with Verde eyes and Rubio / Amarillo hair that is Al Pecho length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Género | Femenino | |
| Color de Ojos | Verde | |
| Color de Cabello | Rubio / Amarillo | |
| Largo de Cabello | Al Pecho | |
| Edad Aparente | Adolescente | (Niño) |
| Orejas de Animales | No |
Relaciones | Relations Graph
Younger Sister of Mika Jougasaki
Friend of Miria Akagi
Pilot of Gunleon
Friend of Mary Cochran
Friend of Risa Matoba
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
Granblue Fantasy (2014)
Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) (2015)
The Idolmaster Cinderella Girls: Starlight Stage (2015)
THE iDOLM@STER Cinderella Girls: Viewing Revolution (2016)
Cinderella Girls Gekijou 2nd Season (2017)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
Quotes | Add
Frases | View All
“ Hey everyone, are you tired of regular amusement parks~!? Well then, you're invited to Rika Land-☆ The mascot and the idol, they're a-ll Rika-! So cute it'll make you DOKIDOKI-☆ ”
Where to Watch | Powered by 
Imágenes | Add
Comentario
Similar Characters
Also from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime)
Member Features | Iniciar Sesión or Register
Kawaii or NOT?!
Elias rated New Game! ★★★★★
|
3
26
5
Facebook 
Elias rated