|
☰ Links
|
|
| ID | 70367 |
|---|---|
| Nombre | Anastasia |
| Other Names | アナスタシア |
| Role | Personaje Principal |
| Primary Assignment | Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) |
| Tipo de Medio | anime |
| Expresado Por | Sumire Uesaka, 上坂堇, うえさか すみれ |
| Etiquetas | necklace, coat, idol |
| Personalidad | |
| Age | 15 |
| Birthday | September 19 |
| Sign | Virgo ♍ |
| Height | 165cm |
| Weight | 43kg |
| Bust | 80cm |
| Waist | 54cm |
| Hip | 80cm |
| Blood Type | O |
| Dominant Hand | Both |
| Hometown | Hokkaido |
Menu
|
|
| Day | |
2 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Anastasia
Perfil
Anime girl Anastasia is a character from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime).
They have been indexed as Femenino Adolescente with Azul eyes and Gris hair that is Al Cuello length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Género | Femenino | |
| Color de Ojos | Azul | |
| Color de Cabello | Gris | |
| Largo de Cabello | Al Cuello | |
| Edad Aparente | Adolescente | |
| Orejas de Animales | No |
Relaciones
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) (2015)
The Idolmaster Cinderella Girls: Starlight Stage (2015)
THE iDOLM@STER Cinderella Girls: Viewing Revolution (2016)
Cinderella Girls Gekijou 2nd Season (2017)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
Quotes | Add
Frases | View All
“ I'm a little brave Anya tonight. To make everyone's wishes come true, idols have to be strong too, don't they? A blue velvet dress... Unknown courage is rising up... ”
Where to Watch | Powered by 
Imágenes | Add
Comentario
Similar Characters
Also from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime)
Member Features | Iniciar Sesión or Register
Kawaii or NOT?!
| 0lucifer13 joined |
| cholelau joined |
18
13
Facebook 