Mio Honda is a protagonista character from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) known for até o pescoço castanho hair and amarelo eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 70342 |
|---|---|
| Nome | Mio Honda |
| Outros Nomes | 本田未央, ほんだみお |
| Papel | Protagonista |
| Primary Assignment | Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) |
| Tipo de Mídia | anime |
| Dublado Por | Sayuri Hara, 原紗友里, はら さゆり |
| Tags | skirt, idol |
| Personalidade | |
| Age | 15 |
| Birthday | December 1 |
| Sign | Sagittarius ♐ |
| Height | 161cm |
| Weight | 46kg |
| Bust | 84cm |
| Waist | 58cm |
| Hip | 87cm |
| Blood Type | B |
Menu
|
|
| Day | |
2 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Mio Honda
Perfil
Mio Honda is a character from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime).
They have been indexed as Feminino Adolescente with Amarelo eyes and Castanho hair that is Até o Pescoço length.
| Característica | Appears as | Oficial |
|---|---|---|
| Gênero | Feminino | |
| Cor do Olho | Amarelo | |
| Cor de Cabelo | Castanho | |
| Comprimento do Cabelo | Até o Pescoço | |
| Idade Aparente | Adolescente | |
| Orelhas de Animais | Não |
Relações
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
Idolmaster: Cinderella Girls (Anime) (2015)
Princess Connect! (2015)
The Idolmaster Cinderella Girls: Starlight Stage (2015)
THE iDOLM@STER Cinderella Girls: Viewing Revolution (2016)
Cinderella Girls Gekijou 2nd Season (2017)
Princess Connect! Re:Dive (2018)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
The Idolmaster Tours (2025)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Imagens | Add
Comente
Personagens Similares
Also from Idolmaster: Cinderella Girls (Anime)
Kawaii or NOT?!
| Poskdjisaj joined |
| Kirino22 joined |

Facebook 