Megumi Kumashiro is one of the main characters from Grisaia: Phantom Trigger (anime) known for short green hair and blue eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 142509 |
|---|---|
| Name | Megumi Kumashiro |
| Other Names | 九真城恵 |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Grisaia: Phantom Trigger (anime) |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Suzuko Mimori, 三森すずこ, みもり すずこ |
| Tags | ribbon tie, blouse, skirt, beret, one eye showing |
| Personality | |
| Birthday | November 18 |
| Sign | Scorpio ♏ |
| Bust | 84cm |
| Waist | 55cm |
| Hip | 82cm |
| Blood Type | O |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Megumi Kumashiro
Profile
Megumi Kumashiro is a character from Grisaia: Phantom Trigger (anime).
They have been indexed as Female Teen with Blue eyes and Green hair that is To Ears length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Blue | |
| Hair Color | Green | |
| Hair Length | To Ears | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | View all 8 | Add
|
0 likes
There's no way I'll lose! |
|
0 likes
You nailed the shot from here without using a gun sight! |
|
0 likes
I went a little too much and missed the center. |
|
0 likes
But she's cute. |
|
0 likes
Huh? |
|
0 likes
Small girls are absolutely lovable. |
|
0 likes
Bull's-eye, right at the center! |
|
0 likes
Adjusting. |

Facebook
Play Voice Sample
Grisaia no Kajitsu: The Fruit of Grisaia (Series)
Grisaia: Phantom Trigger (anime)
